Коли нові працівники приходять у компанію, починається етап орієнтації. Новачки мають знайти та зрозуміти своє місце в корпоративній структурі. Проте не менш важливо настільки органічно вписати їх у колектив, аби вони відчули, що раді їм особисто.
Завершальним етапом онбордингу є повна інтеграція в діяльність компанії. На цьому етапі нові працівники засвоюють цінності компанії.
Це дозволяє їм краще ідентифікувати себе з власною роботою на новому робочому місці, що є важливим фактором для збереження персоналу.
Підготовчий етап — створення належних умов
Для того, щоб зменшити хвилювання новачків у перший робочий день, необхідно заздалегідь виконати певні завдання з онбордингового чек-листа:
- Нові співробітники завчасно інформуються про те, як пройде перший робочий день, а також отримують інформацію про дрес-код на робочому місці.
- Персонал на рецепції обов’язково має бути поінформований про нових співробітників і повинен привітати їх відповідним чином. Вони також повинні знати, до якої команди належать нові працівники, і відвести їх до робочого місця.
- Нове робоче місце має бути готовим до використання, чистим і приємним.
- Зокрема, це стосується забезпечення всім необхідним технічним обладнанням.
- Документація, необхідна бухгалтерії для оформлення працівника, також має бути напоготові.
- Вітальний набір в ідеалі має містити інформацію про місію компанії, організаційну структуру та план введення в курс справ. Маленький вітальний подарунок на робочому місці також буде доречним.
Етап орієнтації — особисті зустрічі
Перші кілька тижнів на новому робочому місці — це не тільки про те, що повинен робити працівник, але і про те, як познайомити його з компанією.
- Екскурсія компанією та світом продукції дасть новим працівникам загальне уявлення про все робоче середовище.
- Нові співробітники мають отримати можливість особисто познайомитися із членами керівництва та всіма відділами під час онбордингу.
- Запрошення працівників на спільний обід допоможе їм познайомитися зі своєю новою командою. Особливо важливо, щоб до цього процесу були залучені їхні безпосередні керівники.
- Наставник слугує постійною контактною особою і може скерувати нових співробітників до будь-кого з тих колег, з ким їм може знадобитися поспілкуватися. Це допоможе їм розібратися у своїй роботі та новій предметній області.
- Керівник, який виступає в ролі наставника, завжди набагато краще передає цілі та філософію компанії, ніж перелік правил та інструкції.