Нова робота

10 порад керівнику бізнесу: як ефективно керувати інноваціями у компанії

Поради від Директора з трансформації (Director of Transformation and Partner, Environmental, Social, and Governance) в Konica Minolta Business Solutions Europe Мілана Лакхані.

22.07.2022
7 хв 7 хв
Зміст
Інноваційність та цифрова трансформація йдуть рука до руки вихлястим шляхом сучасного бізнесу. Інновації — невіддільна частина бізнесової та операційної моделі успішної компанії, і не можуть бути чимось осібним на периферії уваги керівництва. Та як це реалізувати на підприємстві? Читайте у Rethink Work поради Директора з трансформації (Director of Transformation and Partner, Environmental, Social, and Governance) в Konica Minolta Business Solutions Europe Мілана Лакхані як краще організувати інноваційну діяльність компанії.

«Інновації», «цифровізація», «трансформація» — здавалося б, такі собі модні слівця, галас навколо яких вже затьмарив зміст самих понять. Під «інноваціями» часто розуміється щось своє — але, звісно, це слово має конкретне значення, коли йдеться про бізнес. У четвертій редакції «Керівництва Осло», що з 1992 року видається Організацією економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) і Євростатом, бізнесову інновацію визначають як «новий або вдосконалений продукт або бізнесовий процес (чи їх комбінацію), який значно відрізняється від попередніх продуктів або бізнесових процесів компанії й представлений на ринку або введений в експлуатацію компанією».

Отже, суть інновацій — у створенні нових цінностей. У вас може бути безліч ідей, і якщо вони служать якійсь меті й розв’язують проблеми, створюючи цінність всередині компанії або для клієнта, то вони є інноваційними. Бізнесові інновації неможливі без інноваційної діяльності. Тож, як ефективно керувати інноваційною діяльністю в компанії, на підприємстві, щоби це вилилось у створення нових цінностей? Ось корисні поради.

1. Не змішуйте поступові й революційні інновації

Деякі департаменти можуть займатися інноваціями в процесі діяльності, постійно фокусуючись на нових продуктах і послугах. Вони, можливо, навіть не називають цей процес «інноваціями». Підривні, революційні інновації відрізняються тим, що їхня дія є негайною і трансформаційною. Важливо пам’ятати про цю різницю, коли ви залучаєте співробітників до процесу новаторства в різних департаментах.


2. Усвідомлюйте реальне місце компанії, а також її прагнення

Усвідомлення, де компанія зараз, де вона хоче опинитися в найближчі п’ять або десять років і як вона досягатиме поставленої мети — дуже важливе. Це неминуче підштовхне до інновацій у бізнесі та операційній моделі. Тож яку цінність має створити кожен співробітник, щоби це сталося? Бо інновації — це не лише процес, а й люди, які стоять за ним. Кожен співробітник має певні навички й робить свій внесок у розвиток компанії з позиції цінностей.


3. Не забувайте про мотивацію й комунікацію

Керування інноваціями неможливе без чіткої комунікації та без прозорості в оцінюванні ідей. Чи розуміє конкретний учасник процесу правила, за якими від нього очікується внесок до інноваційної діяльності?

Недостатньо мати стратегію стати компанією, яка робить те чи інше; важливо показати людям, як вони будуть винагороджені за інновації, які приведуть компанію туди, де вона хоче бути. Винагорода є потужним стимулом — і мова не тільки про фінансову винагороду. Для багатьох команд і людей визнання їхнього внеску набагато цінніше.

Також необхідно створити екосистему управління ідеями, яка була б прозорою для зацікавлених сторін та приносила користь учасникам інноваційних процесів. Погано, коли зворотний зв’язок одержують лише ті, чиї ідеї були визнані успішними. Якщо ви не повертатиметеся до тих, чиї ідеї не були прийняті цього разу, вони втратять мотивацію робити будь-що в майбутньому.


4. Навчайте співробітників, бо це вигідно бізнесу

Навчання є найважливішим елементом інновацій. Якщо людині бракує навичок, ви можете піти трьома шляхами. Перший — це навчання, коли ви інформуєте та навчаєте співробітників стратегії компанії, тому, як ви впроваджуєте інновації та що потрібно враховувати. Другий шлях — коли даєте людині можливість відразу ж застосувати свої знання на практиці. І третій — ви організовуєте програму наставництва, щоби підтримувати, коли людина почуватиметься в глухому куті, і заохочувати баланс між потягом до ризику та навчанням.


5. Прагніть до вчасності інновацій і враховуйте ризики помилкових висновків

Інновації іноді йдуть пліч-о-пліч із винаходами, але не завжди. У 1982 році, ще до злиття Konica та Minolta, один шановний інженер розробив та створив прототип подовженої палиці для якіснішого знімання. Він оформив патент у 1983 році, ґрунтуючись на його тодішній застосовності, але ми не могли уявити його майбутній потенціал. Тож навіть палицю для селфі оцінили далеко не одразу! Інженер назвав це «інновацією о третій годині ночі», тобто вона з’явилася зарано для свого часу.

Але ми також можемо робити помилкові прогнози щодо застосування наших інновацій, навіть якщо ми добре вивчили тему. Наприклад, ми можемо досліджувати такі важливі питання, як Цілі сталого розвитку ООН або такі мегатренди, як зміни в суспільстві, глобалізація, мобілізація, локалізація, зміни клімату, пандемії тощо. І ми однаково зрештою побачимо, що певні результати їхнього впливу ніхто не зміг собі навіть уявити.


6. Дотримуйтеся інноваційного балансу

Коли йдеться про розподілення зусиль для роботи над інноваціями різного типу, розумним видається підхід «40–40–20». Перші 40 % мають бути зосереджені на «тут і зараз» — чинні технології на ринку, які можна поєднати з чимось іншим та перепрофілювати. Наступні 40 % — це середньострокові інновації (від теперішнього часу до найближчих кількох років), сфокусовані на вагомих тенденціях, як-от блокчейн, штучний інтелект або прийняття рішень, що базуються на даних. А решту 20 % залиште для революційних інновацій, які можуть вимагати глибших досліджень і розроблення.


7. Вибудовуйте прозорі процеси

Кампанії з управління ідеями мають завжди визначати дати початку й закінчення та інформувати, що відбувається до, під час і після процесу. Прозорість процесів приносить користь співробітникам та мотивує їхню участь.


8. Поставте експерта на чолі та не цурайтеся сторонньої допомоги

Ви мусите бути швидкими, бо щойно ви зупинитесь — почнете пасти задніх.

Для робочої групи дуже важливо призначити експерта, який нею керуватиме, й оцінити, чи він має необхідні навички та ресурси для підтвердження ідеї. Однак це також залежить від типу завдання. Якщо проблема потребує певних навичок, то для роботи над рішенням потрібні лише люди з такими навичками. Якщо це складне завдання, створюйте робочу групу з учасників із різними навичками, які матимуть різні погляди й компетенції.

Як би це не зачіпало інноваційне самолюбство, вам необхідно співпрацювати з експертами та залучати людей з-за меж компанії. І якщо ви зможете створити екосистему партнерів, це змінить перебіг гри інновацій. Це спричинить додаткові витрати, але ви виграєте в часі та результатах.


9. Перевіряйте життєздатність ідей на ранніх стадіях та фіксуйте їх

Багато компаній займаються інноваційною діяльністю, яка, на жаль, не призводить до відчутних результатів. Не кожна інновація стає успішною, і якщо ви не перевіряєте ідеї на ранній стадії, ви дуже ризикуєте, просуваючи інновацію далі, тому що ви можете отримати продукт, який не злетить, чи процес, що виявиться недостатньо ефективним.

Водночас цікаві й корисні ідеї можуть бути просто не на часі або не мати стосунку до конкретного проєкту. Ведіть журнал ідей, так ви зможете повернутися до них у потрібний час чи на іншому проєкті.


10. Вчасно зупиняйтеся

Попри те, що чудово мати тисячі інноваційних ідей, просувайте лиш найжиттєздатніші з них для перевірки та розвитку, і якщо вони не працюють — зупиняйтеся.
 

Лідер компанії — це візіонер, провідник цінностей компанії, джерело енергії, натхнення, ідей та знань для команди. Натхненна вмотивована команда під розумним керівництвом як і підтримання надійним партнером у процесі трансформації стануть для компанії невичерпним джерелом інновацій.

(Створено за матеріалами епізоду подкасту People, Tech and other Weirdness «Milan and Taras about validation of ideas and innovation theatre»)
Вас також може зацікавити

5 ознак лідера часів трансформації: як не застрягнути в минулому

Зміни — чи не єдине, що постійне в житті. Лідеру постійно треба...

Нова робота
22.11.2019

Як залишатися ефективним, працюючи вдома

Покрокове керівництво: робимо роботу вдома приємною та продуктивною В часи...

Нова робота
01.04.2020

Конфіденційність, пандемія, друк та захист

Загальний регламент захисту даних (GDPR) закріплено в законодавстві ЄС уже...

Нова робота
26.08.2022
Дайджест