ЗАЛИШАЙТЕСЯ НА ЗВ’ЯЗКУ З КОЛЕГАМИ, ДЕ Б ВИ НЕ ЗНАХОДИЛИСЯ
Віддалена робота залишає менше можливостей для спілкування з колегами і деякі з працівників відчувають себе соціально ізольованими. Але сьогодні існує безліч інструментів, що дозволяють підтримувати зв’язок в команді — потрібно лише переключитися та підлаштуватися до віртуальної роботи над звичними завданнями.
Технології обміну миттєвими повідомленнями та спільної роботи пропонують працівникам безпечні канали для відеозв’язку для ваших працівників.
Порада: не уникайте неофіційних розмов, як то було на офісній кухні! Краще заплануйте 15-хвилинну віддалену кавоперерву з колегою, щоби надолужити звичне спілкування в офісі.
КЕРУЙТЕ ВІДДАЛЕНИМИ ЗУСТРІЧАМИ
Більше 60% працівників, що працюють вдома, вважають перебої в роботі та розмовах, а також технічні проблеми, що заважають підключенню, найбільшими проблемами, з якими вони стикаються під час віртуальних зустрічей. Фізична віддаленість від команди не має заважати вам брати участь у нарадах.
Щоби запобігти неприємностям під час спільної роботи, переконайтеся, що ви завчасно підготували та протестували свої інструменти. Більшість систем мають функції тестування саме для цього.
Порада: якщо формат онлайн-зустрічі здається вам незвичним, почніть її з погодження процесу та плану. Залучені люди мають мати рівну кількість часу для виступів, чітко слідувати порядку денному та не відволікалися.
ЧІТКО ВІДМЕЖОВУЙТЕ РОБОТУ ВІД ДОМАШНІХ СПРАВ
Віддалені працівники часто помічають, що відсутність фізичного та психічного розподілу між їхнім приватним та професійним життям затьмарюють очікування з обох сторін.
Кожному потрібно підлаштуватися, але найпростіший спосіб — це бути відкритим у своїх планах. Ваші співмешканці або члени сім’ї мають знати, чого очікувати. Наприклад, ви разом можете визначити умовні знаки. Так зачинені двері можуть означати, що вас не можна турбувати.
Порада: встановіть свої робочі години протягом тижня та дотримуйтеся їх. Врахуйте час на ранкові ритуали та перерви впродовж дня — дозволяйте собі відволікатися на персональні обов’язки. Але у визначені проміжки часу ви маєте бути сфокусованими на роботі.
КОНТРОЛЮЙТЕ СВОЮ ПРОДУКТИВНІСТЬ САМОСТІЙНО
Часто керівники невиправдано сумніваються щодо продуктивності гнучкого графіку роботи через відсутність ретельного контролю з їхнього боку.
Але статистика доводить, що в компаніях, які дозволяють працювати віддалено, плинність кадрів на 25% нижча, ніж у компаній, що не роблять цього. Довіра виправдана. Але якщо ваш роботодавець або компанія одна із тих, хто все ще потребує доказів, встановіть регулярні перевірки та KPI, щоби ваша продуктивність була помітною та доведена результатами
Якщо вам важко мотивувати себе для роботи вдома, спробуйте визначити робочу зону. Це може бути ваш робочий стіл, простір за обіднім столом або навіть тихий куточок на подвір’ї — це місце має асоціюватися у вас з виконанням робочих завдань.
Порада: за можливості, спробуйте працювати в окремій кімнаті, а не в тій, де ви зазвичай проводите час з сім’єю, розпочинаєте та закінчуєте свій день. Так ви зможете відчувати межу між роботою та домом.