Бізнес

Промисловість 4.0: трансформація цифрового гребця на керманича

Песимісти прогнозують, що внаслідок четвертої промислової революції на робочих місцях пануватимуть роботи та алгоритми. Оптимісти ж цінують численні інновації та активно їх використовують.

03.11.2022
6 хв 6 хв
img_article_cc_1708-1.png
Зміст
Світ праці стрімко змінюється. Песимісти пророкують, що незабаром першу скрипку гратимуть роботи. Експерт із питань трудової психології Сібілль Брауер про страх стати рабом технологій та про те, як кожен може скористатися можливостями цифровізації.

Хто говорить:

Експертка з питань трудової психології Сібілль Брауер

Експертка з питань трудової психології Сібілль Брауер упродовж багатьох років працювала з менеджментом як консультантка з питань кар’єрного розвитку, зокрема, у компаніях P4 Career Consultants та von Rundstedt. У процесі роботи вона постійно стикається зі змінами в трудовій сфері та новими вимогами до професійної придатності.

Кол-центри з повідомлень про очікування, які неможливо оминути. Логістичні системи, які задають працівникам темп, та вказують, який товар із якого стелажа забирати: за таких обставин легко відчути людське безсилля.

 

Сібілль Брауер:

Це правда. Наразі спостерігається наплив новітніх розробок, нововведень та інноваційних рішень для компаній та клієнтів. Голосові асистенти, інтелектуальний збір даних, обробка та зацифрування даних насправді відкривають величезний потенціал для оптимізації всіх видів діяльності. Для того, щоби люди не відчували себе незначними й безпорадними поміж розумних машин, роботів і алгоритмів, важливо, щоби вони відчували самоефективність, власну значущість на робочому місці.

Що таке «самоефективність»?

Сібілль Брауер:
Самоефективність — це внутрішня впевненість у власній спроможності чогось навчитися або виконати певне завдання. Завдяки цьому людина відчуває й має конкретну можливість цілеспрямовано впливати на конкретні речі, наприклад, на своєму робочому місці.
 

Отже, самоефективність є також ключовим чинником успіху у світі праці?

Сібілль Брауер:
Так, саме так. Це переконання варіюється за силою від людини до людини, і дослідження показали, що висока самоефективність корелює з кар’єрним успіхом. Якщо людина переконана у своїх здібностях, вона привносить у свою роботу більше впевненості в собі, сміливості та активного задоволення від того, що вона щось змінює. Характеристики, які користуються дедалі більшим попитом. Якщо машини, роботи і штучний інтелект беруть на себе виконання більшості наших завдань, то ми, люди, можемо й маємо брати на себе інші, нові завдання.

Але чи все це так просто? Чи не потрібна також і кваліфікована цифрова експертиза?

Сібілль Брауер:Ми говоримо про цифрову грамотність. Людина, яка є грамотною в цифровому плані, може працювати та спілкуватися з різними пристроями, як-от комп’ютери, планшети, смартфони тощо. Вищий рівень цифрової грамотності — це здатність модифікувати програми, або навіть писати їх самостійно. Мільярди людей уже використовують цифрові технології у своєму особистому житті.

 

А в сучасному світі праці — яка там ситуація?

Сібілль Брауер:
Тут також уже є багато дивовижних прикладів як робота чи окремі завдання оптимізуються за допомогою цифрових процесів. Подумайте про величезні машини, які записують температуру, вологість та багато інших даних під час збору врожаю, щоби розрахувати та реалізувати ідеальну подальшу обробку зібраної продукції. Медичні прилади, які реєструють дані та проводять діагностику за раз. Або навіть проводять складні операції набагато точніше й делікатніше, ніж будь-який хірург.
 

 

Песимісти прогнозують, що внаслідок четвертої промислової революції на робочих місцях пануватимуть роботи та алгоритми. Оптимісти ж цінують численні інновації та активно їх використовують.

Сібілль Брауер

Чи це означає, що в майбутньому ми дедалі більше покладатимемося на машини, роботів і алгоритми?

Сібілль Брауер:
Ми маємо не покладатися на них, а скоріше активно використовувати їх. Є велика кількість сценаріїв та експертних думок щодо того, як швидко й наскільки всеосяжно розвиватиметься цифрова революція і які наслідки вона матиме для нас, людей. Той, хто рабськи тримається за аналоговий світ, може незабаром виявити, що не може більше брати участь у трудовому житті. Або ж у громадському житті. Люди, які сьогодні не спілкуються через смартфон, визнають, що в них серйозно обмежені соціальні зв’язки.

Про що особливо треба пам’ятати менеджерам із погляду психології в ці часи?

Сібілль Брауер:
Навіть якщо здається спокусливим триматися за старе і звичне, адже ніхто точно не знає, куди ведуть грандіозні цифрові зміни — надзвичайно важливо мати справу з цими новими цифровими викликами. Насамперед, керівники мають заохочувати та допомагати своїм працівникам набувати цифрових навичок. І, звичайно, самостійно здобувати інформацію та освіту в цій сфері.

А що робити, якщо до цього часу в мене було мало часу й можливостей робити саме це?

Сібілль Брауер:
Тоді саме зараз слушний час. Байдуже, який рівень знань ви маєте на цю мить — головне, що ви можете долучитися до цього в будь-який момент. Зрештою, цифровий світ — це не магія. Навіть якщо ви мало що розумієте в ньому на цей час, вас не повинні лякати такі терміни, як «Великі дані» або «Промисловість 4.0». Натомість ви маєте усвідомити, що вже зараз активно користуєтеся цифровими технологіями у своєму приватному житті. В інтернеті є багато можливостей для вдосконалення своїх навичок за власною ініціативою: наприклад, за допомогою різних освітніх програм, курсів або тренінгів. Головне — не здаватися, підкорюючи нові горизонти, і вірити що ви зможете знайти те, що дасть змогу вам рухатися вперед.

Які знання можуть допомогти мені в майбутньому професійному середовищі?

Сібілль Брауер:
Йдеться не стільки про конкретні знання, скільки про внутрішню готовність вчитися нового, опановувати цифровий простір і, наприклад, для початку, ознайомитися з великою кількістю міжгалузевої та галузевої інформації і платформ, які вже доступні в інтернеті, та користуватися ними. Готовність вчитися — це найважливіша основа для того, щоби залишатися здатними активно залучатися та користуватися тими цифровими можливостями, які вже доступні.

Вас також може зацікавити

Що спільного між піт-стопом та бізнес-процесами

Глобальна пандемія прискорила трансформації в логістиці: компанії прагнуть...

Бізнес
15.07.2021

Як компаніям скористатися технологічними перевагами цифрової революції в умовах обмеженого бюджету

Глобальна пандемія та війна продемонстрували важливість впровадження нових...

Бізнес
21.10.2022

Як мобільний друк може бути корисним для вашого бізнесу

Чимало працівників у Європі скористалися перевагами гнучкості та мобільності...

Бізнес
06.03.2023
Дайджест