Кол-центри з повідомлень про очікування, які неможливо оминути. Логістичні системи, які задають працівникам темп, та вказують, який товар із якого стелажа забирати: за таких обставин легко відчути людське безсилля.
Сібілль Брауер:
Це правда. Наразі спостерігається наплив новітніх розробок, нововведень та інноваційних рішень для компаній та клієнтів. Голосові асистенти, інтелектуальний збір даних, обробка та зацифрування даних насправді відкривають величезний потенціал для оптимізації всіх видів діяльності. Для того, щоби люди не відчували себе незначними й безпорадними поміж розумних машин, роботів і алгоритмів, важливо, щоби вони відчували самоефективність, власну значущість на робочому місці.
Що таке «самоефективність»?
Сібілль Брауер:
Самоефективність — це внутрішня впевненість у власній спроможності чогось навчитися або виконати певне завдання. Завдяки цьому людина відчуває й має конкретну можливість цілеспрямовано впливати на конкретні речі, наприклад, на своєму робочому місці.
Отже, самоефективність є також ключовим чинником успіху у світі праці?
Сібілль Брауер:
Так, саме так. Це переконання варіюється за силою від людини до людини, і дослідження показали, що висока самоефективність корелює з кар’єрним успіхом. Якщо людина переконана у своїх здібностях, вона привносить у свою роботу більше впевненості в собі, сміливості та активного задоволення від того, що вона щось змінює. Характеристики, які користуються дедалі більшим попитом. Якщо машини, роботи і штучний інтелект беруть на себе виконання більшості наших завдань, то ми, люди, можемо й маємо брати на себе інші, нові завдання.
Але чи все це так просто? Чи не потрібна також і кваліфікована цифрова експертиза?
Сібілль Брауер:Ми говоримо про цифрову грамотність. Людина, яка є грамотною в цифровому плані, може працювати та спілкуватися з різними пристроями, як-от комп’ютери, планшети, смартфони тощо. Вищий рівень цифрової грамотності — це здатність модифікувати програми, або навіть писати їх самостійно. Мільярди людей уже використовують цифрові технології у своєму особистому житті.
А в сучасному світі праці — яка там ситуація?
Сібілль Брауер:
Тут також уже є багато дивовижних прикладів як робота чи окремі завдання оптимізуються за допомогою цифрових процесів. Подумайте про величезні машини, які записують температуру, вологість та багато інших даних під час збору врожаю, щоби розрахувати та реалізувати ідеальну подальшу обробку зібраної продукції. Медичні прилади, які реєструють дані та проводять діагностику за раз. Або навіть проводять складні операції набагато точніше й делікатніше, ніж будь-який хірург.