Безпека

Пʼять ключових етапів хакерської атаки. Як захистити ІТ структуру бізнесу

Термін "хакерство" існує в суспільстві вже десятки років, а діяльність зловмисників або груп, які його використовують, є синонімом кіберзлочинності. Попри те, що цей термін добре знайомий більшості людей, що він означає для сучасного бізнесу, як розпізнати його ознаки та які найкращі способи захистити свій бізнес?

18.12.2023
5 хв 5 хв
Ключові слова
Зміст
Простими словами, хакерська атака — це кібератака, спрямована на комп'ютерні інформаційні системи, комп'ютерні мережі, інфраструктуру, персональні комп'ютерні пристрої, смартфони та/або людей, які ними користуються, з метою отримання несанкціонованого доступу до систем і даних, що в них містяться. Зазвичай злочинці намагаються використати атаку для отримання фінансової вигоди, але в інших випадках метою є порушення роботи шляхом відключення доступу до ІТ-систем.

Суб'єктом загрози може бути будь-хто — від окремої особи, яка намагається отримати викрадені облікові дані та утримувати їх з метою отримання викупу, до організованих злочинних угруповань, які прагнуть викрасти гроші, активи або дані, і навіть до державного контингенту, який прагне зірвати операції на чужій території.

Якими б не були мотиви залучених сторін, щоб ефективно запобігти хакерській атаці, вам необхідно розуміти її етапи і те, як хакер діє, щоб підірвати ваші системи. На жаль, виявити атаку не завжди легко, оскільки багато атак покладаються на тактику "стелс" (stealth), яка забезпечує приховане виконання дій без будь-яких порушень або очевидних тривожних сигналів. Однак, чим раніше ви зможете виявити потенційну атаку і вжити заходів для захисту своїх систем, тим важче хакеру досягти успіху.


Типова схема хакерської атаки 

Щоб ефективно захистити свою організацію, вам також потрібно розуміти типову схему хакерської атаки. Хоча специфіка може відрізнятися, хакерська атака, як правило, відбувається за певним загальним шаблоном, коли вона проникає в ІТ-системи вашої організації і в кінцевому випадку компрометує їх.

Найбільш ймовірний ланцюжок подій:

  1. Збір інформації,  
  2. Підготовка атаки,  
  3. Проникнення,  
  4. Взяття під контроль,  
  5. Завершення місії.

Контрзаходи, які допоможуть запобігти хакерській атаці або зірвати її  

Для успішного відбиття хакерської атаки важливо, щоб режим безпеки вашого бізнесу блокував більшість, якщо не всі ці ключові етапи. Існують основні кроки, які ви можете зробити на кожному етапі, щоб зірвати потенційну кібератаку, нейтралізувати загрозу або керувати нею.

Як хакер атакує вашу організацію:

Етап 1:

Збір інформації: Хакери збирають будь-яку загальнодоступну інформацію про вашу організацію та її системи (яка може бути розміщена в Інтернеті або яку можна побачити у загальнодоступних місцях приміщення вашої організації, наприклад, на рецепції тощо).

Захист: Важливо, щоб ви обмежили доступ до цієї інформації для публічного доступу — очевидно, це стосується паролів, логінів і персональних даних, а також даних про сервер і навіть електронних адрес, які можуть бути використані для збору розвідувальної інформації. Конфіденційна інформація ніколи не повинна бути записана і доступна для сторонніх осіб.

Етап 2:

Підготовка до атаки: Хакери шукатимуть вразливі місця, такі як доступ до "бекдорів", неоновлене програмне забезпечення або необережні користувачі, які розголошують дані.

Захист: Закриття цих прогалин у безпеці за допомогою регулярного оновлення програмного забезпечення та обмеження доступу користувачів, а також забезпечення того, щоб члени команди не розголошували конфіденційну інформацію, суттєво допоможе зірвати спроби хакерів.

Етап 3:

Перше вторгнення: Це вирішальний момент для хакерів, вони намагатимуться використати будь-які попередні спроби проникнення (фішингові електронні листи, трояни тощо) і намагатимуться непомітно закріпити свою атаку.

Захист: Навіть якщо у вашій організації встановлений дорогий брандмауер, якщо інші вразливості залишаються відкритими, цим можуть скористатися. Важливо максимально ускладнити будь-які можливі вектори атаки, щоб зробити процес менш привабливим для хакерів.

Етап 4:

Здобуття контролю: Тепер хакери намагатимуться отримати найвищий рівень доступу до ваших систем.

Захист: На цьому етапі контратака має ґрунтуватися на організаційних процесах і навчанні вашої команди не ділитися інформацією та не давати дозволу на доступ до неї іншим особам. Це може заважати деяким членам вашої команди під час звичайної роботи, але це водночас зіпсує хакерам спроби легко отримати доступ до критично важливих систем.

Етап 5:

Завершення місії: Після того, як хакери успішно проникли у ваші системи, а дані почали витікати. Можливо навіть шантажувати вас за допомогою програм-зловмисників (Denial of Service), вже надто пізно виправляти завдану шкоду.

Захист: Все, що ви можете зробити — це локалізувати проблему та мати під рукою ефективний план реагування, який детально описує кроки, які необхідно вжити (зазвичай за допомогою експерта з ІТ-безпеки).

Як Konica Minolta може допомогти

Впровадження цих заходів захисту від хакерських атак може бути дещо складним завданням, і саме тому допомога експерта з питань безпеки є безцінною. Konica Minolta надає підтримку ІТ-безпеки корпоративного рівня для малих та середніх підприємств і розуміє ваші вимоги до ІТ-безпеки, "больові точки" та операційні потреби.

Мартін Мьольвіг (Martin Mølvig), керівник служби безпеки Konica Minolta Europe, коментує: "Ми вважаємо, що комплексна інформаційна безпека можлива лише тоді, коли такі галузі, як ІТ-безпека, безпека даних, захист багатофункціональних систем друку, безпека будь-яких систем відеоспостереження, а також захист будівель і периметра розглядаються разом". Це важливо для боротьби з кіберзагрозами, а також може допомогти вашій організації виконати свої зобов'язання щодо дотримання нормативних вимог, таких як, наприклад, нові правила NIS2".

Експерти Konica Minolta спочатку проаналізують поточний стан безпеки ІТ-систем вашого бізнесу, проаналізувавши ефективність брандмауерів та антивірусних рішень, а також доступ до мережі, мобільні системи, концепції шифрування, доступ та безпеку даних МФП (багатофункціональних пристроїв друку), захист доступу до будівлі та безпеку у відповідних зонах, організаційні принципи та рівень обізнаності співробітників. На основі цього команда розробить концепцію кібербезпеки, яка усуне будь-які поточні слабкі місця та забезпечить захист, що відповідатиме вашим майбутнім вимогам щодо загроз безпеці.

Допоможемо з вашими вимогами до кібербезпеки

Щоби обговорити з нашими експертами можливості для захисту вашої інфрастуктури, заповніть форму та ми звʼяжемося з вами 🤍
 
Вас також може зацікавити

Управління резервним копіюванням: кожному бізнесу потрібен план «Б»

Втрата даних може призвести до катастрофічних наслідків для будь-якого...

Безпека
22.10.2022

GDPR: як бізнесу слідувати загальному регламенту захисту даних (європейський досвід)

Дотримання вимог загального регламенту захисту даних (GDPR або General Data...

Безпека
22.06.2022

Як сучасні інтелектуальні відеорішення формують майбутнє наших міст

Та чому відеоаналітика — неодмінний елемент успішного комфортного безпечного...

Безпека
30.06.2022
Дайджест