В Konica Minolta ми багато часу приділяємо аналізу роботи наших клієнтів: оцінюємо обсяги друку, швидкість реакції сервісу, сезонність тощо. Щоби підбирати якнайкращі рішення для кожного бізнесу, ми сегментуємо клієнтів за типами. Якщо спростити, можна виділити 3 великі групи клієнтів напряму продуктивного друку:
- CPD (Commercial Printer (Digital)) — повністю цифрові друкарні;
- CPO (Commercial Printer (Offset)) — класичні друкарні, що розвивають цифровий напрям;
- CRD (Central Reprographic Department) — внутрішні друкарні підприємств, що забезпечують потреби бізнесу.
Якщо з першими двома категоріями ми працюємо постійно, то CRD наразі є досить рідкісним явищем в Україні. Важливо не плутати друк внутрішніх документів або документів, необхідних для логістичних потреб (ТТН, накладні тощо) з CRD.
Завдання CRD центру — створення поліграфічної продукції, без якої бізнес не може повноцінно існувати. Наприклад, інструкції з експлуатації, якими за законодавством повинні супроводжуватися товари компанії. З одного боку, інструкція — це невелика книжечка (а іноді навіть євробуклет), яка коштує незрівнянно мало порівняно з самим товаром. Але, з іншого боку, без "цієї роздруківки" неможливо продати товар кінцевому клієнту.
В Україні великі компанії здебільшого купують необхідну поліграфічну продукцію у партнерів-друкарень. Спираючись на свій річний або піврічний план, бізнеси замовляють наклади інструкцій, гарантійних талонів або наліпок в офсетних друкарнях. Потім зберігають замовлення на складі компанії та поступово використовують їх відповідно до швидкості реалізації товару.