Інструменти

«Цифра», автоматика й роботи: як змінюється український ритейл

Учасники логістичного бранча Konica Minolta Ukraine про зміни в ключових бізнес-процесах ритейлу, зокрема в ланцюгах постачання

29.11.2021
6 хв 6 хв
Ключові слова
Зміст
11 листопада в Києві відбувся бранч, влаштований нами для зустрічі, спілкування та кавування в невимушеній атмосфері з партнерами та однодумцями. Записали для вас найцікавіші думки спікерів заходу: про трансформації бек-офісів та документообігу на погляд Konica Minolta та GEFCO, як через «даркстори» трансформується бізнес-модель Glovo, та про роботизацію складської логістики Fozzy.

Ритейл переходить у «хмару»

Люди прагнуть безхмарного майбутнього — хіба крім випадку, коли мова про бізнес у «хмарі». Вимоги часу невблаганно витісняють традиційні програмно-апаратні рішення на користь застосунків як сервісу від провайдерів хмарних послуг. Через те, що трансформація процесів бек-офісу несе в собі великі ризики, зміни відбуваються поступово, через проміжні гібридні рішення — але перехід у хмару неминучий. Про це зокрема розповів генеральний директор Konica Minolta Ukraine Ігор Панівко в промові «Перехід на робоче місце майбутнього».


Переваги переходу на хмарні платформи:

  • покращена колаборація;
  • користування потужними апаратними й новітніми програмними рішеннями;
  • швидке масштабування й можливість використання лише за потреби;
  • винятковий рівень безпеки;
  • перехід від капітальних до операційних витрат.

Важливо, що впроваджуючи хмарні рішення, вендор пропонує аналітику, інсайти, рішення на базі «штучного інтелекту» — усе, що допоможе приймати правильні бізнес-рішення.

Найближче майбутнє роздрібної торгівлі важко уявити без цифрових продажів та відеоаналітики. Вони визначають розвиток ритейлера, взаємодію з покупцем: від роботи з онлайн замовленнями в мобільних застосунках, до віртуальних шопів, які зведуть нанівець потребу фізичної присутності в магазині.



Наприклад, саме швидкі й зручні віртуальні «шопінг-моли» всередині мобільного застосунку — одна з послуг, яку прагне надавати Glovo. За словами Ярослава Бокія, Glovo вже запустив в Україні мережу мікрофулфілмент центрів (MFC) або «дарксторів». Це щось на кшталт магазинів-складів закритого типу, що знаходяться у різних районах міста, з виваженим асортиментом продукції й спеціальними працівниками, що обслуговують кожний окремий магазин. Даркстори значно покращують користувацький досвід унаслідок швидкого доставляння та цілодобової доступності, й водночас фактично розширюють бізнес логіста останньої милі до ритейлу.

Поява дарксторів зі зручними віртуальними «шопінг-молами» в мобільних застосунках траснформує логістів на ритейлерів

Glovo

Але задовго до повної віртуалізації магазинів їхні фізичні простори покриють камери з відеоаналітикою, запевняє Ігор Панівко.

Відеоаналітика — надзвичайно бажане рішення, яке ритейлери хочуть інтегрувати у власні процеси для прийняття рішень. Це шлях до розуміння власного споживача, що уможливить прогнозування, передбачення поведінки покупця. Саме з використанням відеоаналітики «фізичний» магазин почне трансформуватися в «цифровий».

Ось чому для ритейлу неминуча диджиталізація, ба, більше, перетворення на IT-компанію. Звичних клерків, мерчендайзерів, продавців, касирів замінять експерти з поведінкових технологій, маркетологи, що працюють із даними та алгоритмами, бренд амбасадори. Спираючись на власний досвід Konica Minolta, Ігор підказує, що не обов’язково шукати таких людей поза компанією — варто мотивувати й навчати своїх співробітників, дати можливість їм рости разом із компанією. А рутину залишити застосункам і роботам.


Складська логістика роботизується

Розповіді про роботизацію вже не дивують. Але коли це відбувається не «десь там», а на складах одного з лідерів українського ритейлу, це все ж варто уваги. Керівник проєктів Департаменту розвитку складської логістики Fozzy Group Сергій Мукоїд розповів, що у вересні 2021 року вони налагодили роботизований відбір товару на пілотному наборі з півтисячі артикулів у складі на 1000 квадратних метрів.
Способів автоматизувати складські логістичні процеси багато, але у Fozzy Group ставлять у майбутньому саме на роботизацію.


Що дає роботизація складу:

  • 99 % замовлень без помилок;
  • 99 % часу роботи без зупинок;
  • 70 % росту продуктивності;
  • 50 % зниження фонду оплати праці.
Купівля «роботів» — це не купівля «залізяк». Це придбання комплексного технічного рішення з обладнання, ПЗ, навчання співробітників та технічної підтримки. Тож, хоч це й досить дороге «задоволення», на переконання Сергія цей проєкт не тільки іміджевий, але й фінансово виважений.

Способів автоматизувати складські логістичні процеси багато, але майбутнє за роботизацією

Fozzy Group

Складська логістика важлива ланка цифрового ланцюга постачання. Ігор Панівко нагадав, що Mobotix від Konica Minolta пропонує ритейлу апаратно-програмні комплекси для аналітики даних. Вони необхідні для отримання інсайтів, що допоможуть приймати виважені, базовані на даних рішення для кращого планування, контролю потоку інформації та матеріальних цінностей у ланцюгу постачання та можливої зміни стратегії продажів.

Та роботизація, справжня цифровізація неможливі без оптимізації обігу документів.
 

Документообіг невпинно цифровізується

Обіг паперів — це справжній біль ритейлу. Керування тисячами, десятками тисяч документів пов’язаних із відношеннями з постачальниками, контроль за контрактами, зміни умов тощо. На таких обсягах безроздільно панує хаос, впорядкувати який можуть тільки сучасні цифрові рішення.

Електронний документообіг назвала одним з основних трендів розвитку логістики генеральна директорка GEFCO Ukraine Ірина Новікова. На її думку, також автоматизація наразі є основним напрямком розвитку ланцюга постачань, що неможливо без повноцінної диджиталізації.



Що ж допоможе швидко цифровізуватися бізнесу, ритейлу зокрема. Серед можливих рішень генеральний директор Konica Minolta Ukraine Ігор Панівко назвав M-Files — потужну ECM-систему для внутрішнього документообігу. Також можливе створення надзвичайно гнучких рішень за допомогою Power Automate на базі Microsoft 365.

Автоматизація — основний напрямок розвитку ланцюга постачань, але вона неможлива без повноцінної диджиталізації

GEFCO Ukraine



Люди не тільки прагнуть безхмарного майбутнього, а й не хочуть працювати по-старому. Ми в Konica Minolta Ukraine допомагаємо компаніям у цьому напрямку: в оптимізації процесів, у вирішенні складних завдань, виходу з важких ситуацій. Ефективно працювати можна без великої кількості людей; з їх меншим числом, але більш освіченими, «прокачаними», з більшою чисельністю цікавих і потрібних у сучасному мінливому світі навичок. Безумовно, це стосується й ритейлу, як однієї з динамічних, потужних та важливих галузей.
 
Вас також може зацікавити

Як сучасні відеорішення оптимізують роботу складу та перевезення

Попри війну, логістична галузь продовжує розвиватися. Одночасно, кожен із нас...

Інструменти
06.11.2022

Як зробити відмінний сервіс ще кращим

Директор з сервісу Konica Minolta Ukraine Владислав Горбань про еволюцію...

Інструменти
26.10.2021

5 запорук успіху оптимізації процесів у логістиці

Головні тези учасників панелі «Оптимізація процесів у логістиці», що...

Інструменти
07.12.2021
Дайджест
Top 3 Articles:

Що таке оптичне розпізнавання символів (OCR)

Одна з найбільших проблем, що стоїть на перешкоді повноцінній цифровізації багатьох компаній та організацій пов'язана...

Інструменти
28.11.2021

Що таке електронний підпис (ЕП) та які його типи існують (УЕП, КЕП)

З чого почати впровадження електронного підпису, які він несе переваги, його типи (УЕП, КЕП), та чи обов'язковий для...

Інструменти
09.06.2022

Метод Уолта Діснея: реалістична креативна техніка

Нова креативна техніка для боротьби з нестачею ідей – метод Уолта Діснея допоможе вам забути звичні способи...

Нова робота
20.03.2019