У новокам’яну добу, десь 9–10 тисяч років тому, велика як на той час група зброярів та гірників утворила поселення на території сучасної Туреччини. Зараз ми називаємо це місце Чатал-Гьоюк. За підрахунками вчених, там водночас могло жити до 8 тисяч осіб. Це поселення зі щільно, стіна до стіни розташованих глиняних хат, вважається першим містом в історії людства.
Що змусило людей не просто осісти, а утворити небачену доти спільноту — місто? Вочевидь, це не було ціллю; це був засіб досягнення якоїсь мети. Наприклад, таке утворення дало набагато ширші можливості для ефективної співпраці. Ще — вищий рівень безпеки й комфорту. А економічна стабільність, комфорт і безпека — це важливі характеристики успішного міста.
Копенгаген — один із лідерів Глобального рейтингу придатності для життя 2022 року. Фото Tim з Unsplash
За останні 20 років у Глобальному рейтингу придатності для життя в першому десятку зазвичай домінують австралійські, новозеландські та канадські міста — з невеликою кількістю європейських та японських намистин у цій низці (щоправда, цьогоріч, у 2022, список очолили саме європейські Відень, Копенгаген та Цюрих). Цей рейтинг складається щороку зусиллями Economist Intelligence Unit (EIU) — дослідницьким та аналітичним підрозділом Economist Group. Для цього оцінюється економічна та політична стабільність міст, рівень охорони здоров’я, культури та якість довкілля.
Відень у 2022 утретє за п’ять років очолив Глобальний рейтинг придатності для життя. Фото Anton з Unsplash
Окрім іншого місто відрізняється від села співвідношенням приватного і громадського простору. У найближчому майбутньому можливості для віддаленої роботи не уповільнять, а пом’якшать урбанізацію, межі між містом і селом розмиватимуться ще більше. З економічним ростом і модернізацією села перетворюватимуться на крихітні містечка, ну, а великі міста поступово віддаватимуть природі те, що забрали: вони зеленішатимуть, звільнятимуться від приватного транспорту — почнуть дихати на повні груди.
Де ж тут місце відеоаналітиці? Сьогодення можна уявити без смартфонів, камер спостереження й інтернету речей — але навіщо. Камери — це очі міста, IoT — нервова система, смартфони — ключ до міста в руках його жителя. Але ці «очі» й «нерви» й «ключі» ніщо без «розуму».
У дослідженні «Smart cities: Digital solutions for a more livable future» Глобального інституту McKinsey слушно зазначається, що суть розумного міста — більш ефективно й динамічно реагувати на потреби та бажання жителів, й технології тут просто інструмент для оптимізації спільних інфраструктури, ресурсів, простору й довкілля.
Необроблена інформація — всього лиш шум, тому відеопотік потрібно швидко і якісно аналізувати, бо лиш так можна оперативно реагувати й точніше прогнозувати. Відеоаналітика дає змогу розвантажити працівників, зменшує людський чинник в аналізі та прийнятті рішень. А також обмежує кількість нескромних очей — комфорт жителів міста не буде повним без упевненості у власній приватності.
Небачена до того кількість обробленої неперсоналізованої інформації дасть змогу міській владі, бізнесу, жителям міста разом знаходити нові способи оптимізації чинних систем.