Безпека

Розумні відеорішення: чому камер відеоспостереження недостатньо для безпеки бізнесу

Експерт з відеорішень Konica Minolta Ukraine Мирослав Горошко про те, чому камери відеофіксації без рішень відеоаналітики та відеомоніторингу не мають сенсу та як зміняться системи відеоспостереження протягом найближчих років.

07.06.2022
7 хв 7 хв
Ключові слова
Зміст
Камери відеоспостереження та відеофіксації ледь не усюди: на виробництві, у торговельних центрах, вокзалах та аеропортах, на дорогах, у державних установах тощо. З початком повномасштабної війни ми вкотре впевнилися: надійний контроль – необхідна складова безпеки. Проте без додаткових рішень відеоаналітики та відеомоніторингу, камери, що просто фіксують зображення — це, вважайте, дорогі скриньки з електронікою та оптикою. Системи відеоспостереження мають модернізуватися відповідно до викликів часу та обставин, ставати більш «інтелектуальними» — щоби приносити більше справжньої користі бізнесу.

Камери допомагають контролювати касові операції та підраховувати відвідувачів у торговельних точках, розпізнавати номери авто й обличчя. Але всі ці системи працюють незалежно одна від одної: відеонагляд у магазинах не інтегрований з охоронною сигналізацією, а камери, що контролюють сканування товарів на касі, не пов’язані з обліковими системами. Компанії отримують неймовірну кількість неструктурованих даних,  але не використовують їх задля підвищення ефективності.

Ефективний відеонагляд у процесі цифровізації неможливий без відеоаналітики

Системи відеоспостереження стануть активними учасниками цифровізації бізнесу. Камери не просто фіксуватимуть зображення, а відразу аналізуватимуть його та запускатимуть автоматичні сценарії. Так автоматизуватимуться виробничі й логістичні процеси. У державному секторі отримані дані автоматично взаємодіятимуть із зовнішніми базами даних і прискорюватимуть ухвалення рішень.

Бізнес інтегруватиме системи відеонагляду з внутрішніми системами обліку:

  • системою керування взаємовідносинами із клієнтами — CRM (Microsoft Dynamics 365, Creatio);
  • системою планування ресурсів підприємства — ERP (Microsoft Dynamics NAV, SAP ERP);
  • системою керування складом — WMS;
  • системою контролю доступу та охоронними сигналізаціями.
Інтелектуальні відеорішення активно витіснятимуть системи контролю доступу, охоронної сигналізації та частково системами керування, автоматизації та енергетичного менеджменту будівель (BMS, BAS, BEMS).

Ось приклад тісної інтеграції системи відеоспостереження з ERP і CRM підприємства. Для однієї виробничої компанії наші партнери реалізували систему електронної черги транспорту, що включає:

  • Автоматичне формування заявки на транспорт під час оформлення товарно-транспортної накладної в ERP замовника, куди система підтягує необхідну інформацію: параметри автомобіля, дату й час відвантаження. Ця заявка автоматично надсилається попередньо відібраним перевізникам – вони в особистих кабінетах вказують вартість своїх послуг, заповнюють номер автомобіля, причепа й ПІБ водія. Така автоматизація убезпечила замовника від можливих шахрайських дій персоналу, збільшила швидкість закриття заявки на перевезення на 10 % і зменшила вартість логістичних витрат на 8–14 %.
  • Автоматизацію контролю в’їзду автомобіля на територію системою розпізнавання номерів авто з використанням відеокамер. Ця автоматизація дала змогу виключити можливість в’їзду на територію автомобілів із «чорного списку» та не допускати нагромадження автомобілів на території – в’їзд дозволений тільки в заздалегідь погоджений проміжок часу. Для зручності навігації автомобілів територією біля в’їзду в компанії додали електронне табло з номером автомобіля, рампи та напрямком руху.
  • Додаткове звіряння номера автомобіля за допомогою камер відеоспостереження й модуля автоматичного розпізнавання номерів авто під час завантаження автомобіля. Це дозволило уникнути помилкових завантажень автомобілів, а головне – правильно розраховувати на цю роботу.
  • Після завершення завантаження, наприкінці цього ланцюга, комірник прикладає свою карту доступу до зчитувача, чим фактично ставить свій особистий електронний підпис.

Системи відеонагляду мають швидко й гнучко модернізуватися

Наразі користувачі здебільшого не ремонтують камери, а просто змінюють їх на інші. Ми звикли, що камера – лише інструмент фіксації статистики, тобто зображення. Але це  зміниться.

Автоматизація системи відеонагляду вимагатиме довшого циклу роботи з можливістю їхньої швидкої та легкої модернізації, з мінімальними витратами й без зупинки основних бізнесових процесів.

Тобто користувач зможе розширювати функціональність системи відеонагляду паралельно з ростом свого бізнесу, додаючи функціональні та аналітичні модулі – як цеглинки Лего.

Чудовою ілюстрацією цього є найсвіжіша лінійка відеокамер Mobotix. Ви купуєте «просто корпус», а комбінації відеосенсорів, датчиків та застосунків можна змінити чи доповнити коли завгодно. Наприклад, варто додати один сенсор, і камера перетворюються на тепловізор або систему оповіщення про певні події.
 

Камери й відеонагляд загалом мають стати «розумними»

Клієнти хочуть експериментувати з відеоаналітикою та іншими застосунками – навіть з однією камерою.
Камери відеоспостереження стануть «смартфонами» для бізнесу. Клієнт зможе обирати та встановлювати різні застосунки безпосередньо на камеру. Ба більше, камери обмінюватимуться даними із соціальними мережами та програмами лояльності тощо.

Така концепція вже реалізована в Mobotix. Програмні застосунки, що завантажуються на камеру з маркетплейсу, як на смартфон, дають змогу запускати різноманітні сценарії автоматизації та аналізу. До того ж будь-які розробники програмного забезпечення мають змогу завантажити на цей маркетплейс власний застосунок.

Розумний відеонагляд стане економічно ефективніший у якості послуги

Для покоління Z придбання власного житла чи автомобіля – більше не пріоритет. Бізнес також оцінює всі переваги коворкінгів, лізингу автомобілів, аутсорсингу офісів та складів. Системи відеоспостереження теж можуть надаватися у якості послуги. Отже, на ринку з’являться провайдери послуг аутсорсингу відеорішень: компанії платитимуть щомісячний платіж, як за інтернет, та отримуватимуть комплексні відеорішення «під ключ».


Що не зміниться, певне, ніколи? Те, що «залізо» ніщо без потрібного «софту», як і навіть найкраще ПЗ без надійної апаратної частини. Й, звісно, той факт, що без партнера, який знає, як це все інтегрувати й сконфігурувати відповідно до ваших потреб, бізнес «не пробіжить» марафон, й тим більше не випередить конкурентів.

Статтю вперше опубліковано на mind.ua. Автор — експерт з рішень відеоаналітики та відеомоніторингу Konica Minolta Ukraine Мирослав Горошко.

Дайджест