Нова робота

Брейнстормінг: техніка для генерації нових ідей

Ви щойно завершили черговий раунд брейнстормінгу, але так і не отримали бажаного результату? Давайте розберемося, в чому ж справа. Тут ви знайдете правила використання цього методу та практичні поради як їх запровадити. Якщо кожен буде дотримуватися їх, то будь-яка команда зможе генерувати надзвичайні ідеї.

08.04.2019
6 хв 6 хв
Ключові слова
img_keyvisual_post_kw12.jpg
Зміст
Читайте у цьому матеріалі, як брейнстормінг допоможе вашому бізнесу генерувати більше ідей.

Ви щойно завершили черговий раунд брейнстормінгу, але так і не отримали бажаного результату? Давайте розберемося, в чому ж справа. Тут ви знайдете правила використання цього методу та практичні поради як їх запровадити. Якщо кожен буде дотримуватися їх, то будь-яка команда зможе генерувати надзвичайні ідеї.

Деякі завдання та проблеми неможливо вирішити протягом кількох хвилин та ще й самотужки. Тож керівництво запрошує усіх на брейнстормінг-сесію. У більшості випадків, усі збираються у кімнаті, переглядаються в очікуванні – і нічого не відбувається.

Якщо хтось наважується щось запропонувати, пропозиція розчиняється у повітрі наче її і не було: ‘Ми вже пробували це. Ми ніколи не зможемо це реалізувати. Ви думаєте це – креативно? У нас не вистачає ресурсів щоб це виконати.’ Врешті-решт, команда розходиться ні з чим. Навіть гірше, усі учасники засмучені. Час згаяли, жодного креативу не проявили, ніяких результатів не отримали.

Знайома ситуація? Тоді наступна інформація стане вам в нагоді. Ви знайдете правила, практичні поради та  рекомендації стосовно того, як отримати максимум від ваших брейнстормінг-сесій, та віднайти помилки, котрих вам точно слід уникати.

Коли брейнстормінг стане в нагоді?

Найкращий час, щоб використати цей метод генерації ідей – це коли у вас є завдання, про котре усі  спочатку думають: ‘Уявлення не маю, як тут вдіяти.’ Використовуйте методи брейнстормінгу для справжніх викликів, з якими учасники не зустрічаються кожного дня.

Наприклад: компанія не виконує плани продажів та прибутків  та бажає дізнатися, яку цільову групу вона може використати для своєї продукції.

Як працює успішний брейнстормінг

Модератор: На кожній брейнстормінг-сесії повинен бути модератор. Його/її робота надихати, стимулювати, фокусувати та формувати. Важливо, що це нейтральна позиція. Просувати ідеї задля власних інтересів шкодить процесу та результату. Отже, в ідеалі, цю роль не повинен приміряти тільки керівник.

Ось які завдання є у модератора:

  • Підготувати брейнстормінг-сесію – кожен повинен знати ціль
  • Сформувати адженду: пояснити процес, сповістити про тривалість та початок
  • Написати правила та представити їх на сесії
  • Пересвідчитися, що правил дотримуються; чітко розділяти генерацію ідей від їх оцінки
  • Проводити аналіз, контролювати та формувати оцінку ідей
  • Записати всі ідеї та поділитися ними з усіма

Тривалість: Необхідно обмежити час для брейнстормінгу та повідомити про відведений час заздалегідь. Тоді учасники будуть працювати більш сконцентровано. Оптимальна тривалість – від 5 до 30 хвилин. Якщо усе йде добре, ви можете додати ще кілька хвилин. Ще півгодини вам знадобляться, щоб оцінити ідеї. Брейнстормінг-сесії не повинні тривати більше однієї години загалом.

Питання по справі

Формулюйте чіткі, однозначні питання чи завдання. Без цього ви не зможете отримати гарний результат. Аби не забути питання, які виникли протягом зустрічі, записуйте їх великими літерами на фліп-чарті.

Чотири стадії брейнстормінгу

Пошук ідей

У кожного учасника має бути аркуш паперу та ручка, щоб записувати свої ідеї, якщо вони не зможуть їх озвучити.

Запис ідей

Усі ідеї записуються на картках, які модератор розміщує у всіх перед очима.

Оцінка ідей

Спочатку потрібно позбутися усього нездійсненого. І у вас залишиться перелік лише перспективних ідей.

Розвиток ідей

Навіть найвдаліші ідеї нічого не варті, якщо вони не будуть реалізовані. Під час оцінювання визначте разом, які ідеї ви будете розвивати. Призначте відповідальну особу та занотуйте, які кроки потрібно зробити, щоб втілити ідею та знайти рішення.

Чотири базові правила традиційного брейнстормінгу

Це, напевне, найбільш важливий аспект у цій креативній техніці: брейнстормінг-сесії вимагають чітких правил та завжди однакової процедури. Ви допоможете усім учасникам генерувати ідеї, якщо ще до зустрічі запишіть ці правила на фліп-чарті чи дошці.

  • Критика заборонена

Не критикуйте ідеї, навіть якщо вони здаються геть безглуздими. Завжди давайте можливість кожному висловитися. Уникайте таких висловів як ‘Це не спрацює.’ Вони вбивають креативність.

  • Чим більше, тим краще

Заохочуйте кожного члена команди висловлювати свої ідеї під час їх генерації. Кожен хоче виділитися, але ще не час для оцінки. Озвучуйте усе, що спадає на думку. Адже, чим більше варіантів, тим більше шансів відшукати перлину.

  • Немає такого поняття ‘моя ідея’

Ви просто зобов’язані поцупити чиїсь ідеї. Також не існує такого поняття як ‘Я першим це сказав.’ Ідеї підхоплюють та передають далі. Не кожен зрозуміє це одразу, але це важливо аби отримати гарний результат.

  • Завжди говоріть що ви думаєте

Брейнстормінг-сесії – це зустрічі, котрі мають відрізнятися від ‘нормальних’ зібрань. Якщо все здається хаотичним, отже все йде за планом. Коментар, котрий здається зовсім абсурдним на перший погляд, може допомогти іншому учаснику у групі сформувати ідею.

Детальніше

Уникайте цих помилок

  1. Не використовуйте брейнстормінг, щоб задіяти команду, якщо рішення було вже давно прийнято.
  2. Не починайте діяти, якщо ви не написали чітко сформульоване питання. Для кожної брейнстормінг-сесії потрібна чітка структура.
  3. Не припиняйте процес генерації ідей занадто рано. Посидіть у тиші. А потім попросіть озвучити стільки ідей, скільки це можливо.
  4. У ролі модератора не поступайтеся владою. Якщо ніхто не буде слідувати правилам, ви ніколи не отримаєте чітких результатів.
  5. Не примушуйте тих, хто міркує мовчки. Якщо ви будете адресно звертатися – це ніколи не надихне тих, кому ще потрібно висловитися.

Що робити, якщо брейнстормінг не допомагає?

Ви сформулювали питання, учасники відчувають мотивацію – а результатів немає і близько.
Це не обов’язково означає, що ви наробили помилок під час підготовки, застосування чи оцінювання вашого брейнстормінгу. Можуть бути й інші причини:

  • Компанія настільки ієрархічна, що ніхто не хоче зганьбити себе у присутності керівника із напевне безглуздою ідеєю.
  • Неговірким учасникам бракує хоробрості заговорити.
  • І якщо комусь доводиться чекати, поки хтось інший озвучить свою ідею, вони певно відмовляться від такої ідеї.

Але це не означає, що вам потрібно повністю відмовитися від такої техніки  щоб знайти креативні рішення. Просто використайте подібний метод.

Брейнрайтинг

У брейнрайтингу, ви не представляєте свої ідеї перед групою усно. Кожен занурюється у море креативності та записує те, що спало їм на думку. Оцінювання можна робити анонімно: ідеї на стіні отримують підтримку завдяки кольоровим стікерам. Це допоможе неговірким учасникам, котрі не звикли говорити на публіку. Ієрархія втрачає своє значення. Ніхто не опиняється у незручному становищі. І ніхто ні на кого не впливає у процесі мислення через думку групи. Усі є частиною брейнрайтинг-кола.

Метод 6-5-3

Ця форма групової роботи є навіть простішою: шість учасників розвивають три запропоновані рішення, кожне протягом п’ятьох хвилин. Учасник отримує аркуш паперу з таблицею, що має три стовпчика та шість рядків. У трьох верхніх стовпчиках учасник записує свої три ідеї. На це дається п’ять хвилин. Тоді аркуші передаються наступному учаснику. Вони беруть ідеї, котрі вже були записані та розвивають їх: таким чином, відбувається спільна робота над пошуком рішенням.

Брейнсвормінг

Для виконання цієї креативної техніки ви також записуєте ідеї самостійно та разом – цього разу на стікерах. Потім усі ліплять свої листки на стіну. Після цього усі пропозиції сортуються. Модератор не потрібен. Якщо ви кілька днів будете виконувати такий процес генерації ідей з різними невеликими групами – це зможе допомогти віднайти вірне рішення.

Брейнстормінг та майндмеппінг

Хоч їх часто плутають між собою, існують головні відмінності між креативною технікою (брейнстормінг) та візуальним зображенням ідей та думок (майндмеппінг). Побудова зв’язків – це швидкий та ефективний спосіб подати ідеї на діаграмах зв’язків. Для цього потрібен великий аркуш паперу (A3) та кольорові ручки. Перевагою над лінійним текстом є те, що малюнок ліпше засвоюється розумом. Майндмеппінг, зазвичай, будується на результатах брейнстормінгу. Кінцевий результат – діаграма зв’язків – відображує графічний опис думок та їх поєднань.

Хай щастить!

Хоч який метод ви оберете, щоб добитися своєї цілі, вам потрібно разом з командою вирішити, яку кількість ідей ви маєте згенерувати до того, як почнете. Це надасть вам стимул та прискорить процес генерування ідей.

#Брейнстормінг - гарна техніка для генерації ідей, проте вона потребує виконання певних правил. #jobwizards https://km.social/35M8nHk

CLICK TO TWEET
Дайджест