Електронні підписи: підписуйте документи цифровим способом

Тепер вам не потрібно друкувати документ, щоби підписати його

Запланувати консультацію
 

Зробіть підписи документів частиною цифрового процесу

Підписання документів, на кшталт контрактів та довіреностей, є важливою частиною повсякденної роботи. Але якщо ваш бізнес уже створює, обмінюється та зберігає документи в цифровому вигляді, то немає сенсу видруковувати їх для підписання, а потім знову перетворювати в цифровий формат.

Якщо люди, яким потрібно підписати видрукований документ, перебувають у різних місцях, документ необхідно передати їм у належному порядку. Транспортування або надсилання фізичних документів, що містять конфіденційну інформацію, може бути пов’язане з ризиком для безпеки, а бізнесові процеси можуть бути припинені, поки документ у дорозі.

 

Цифрові підписи для цифрових документів

Щоби виключити папір із бізнесових процесів, скористайтеся рішеннями для цифрового підпису та e-signature, які допомагають прискорити бізнесові процеси та одночасно гарантують безпеку документів, надаючи доступ до них лише уповноваженим особам.

Використовуючи рішення для електронного підпису, люди просто створюють свої підписи за допомогою пальця чи мишки або завантажують зображення свого підпису.

Коли документ готовий до підписання, ви ініціюєте процес, вказуючи порядок підписання. Усі — включно з третіми особами, — кому необхідно підписати документ, отримують повідомлення про те, що документ уже «в дорозі». Як власник документа, ви отримуєте повідомлення після підписання кожною людиною й після завершення процесу електронного підписання, щоби ви могли перейти до наступного кроку.
 

Оцініть усі переваги відразу



Повністю цифровий процес


 Сервіс сприяє цифровій трансформації та впровадженню електронних процесів, усуваючи необхідність видруковувати документи для підпису та позбавляючи необхідності повторно сканувати їх після підписання.



Підписуйте звідки завгодно


Підписувачі можуть підписувати документи в будь-якому місці та в зручний для них час, використовуючи будь-який наявний пристрій.



Швидший та плавніший перебіг процесів


Усуваючи потенційні затримки, пов’язані з фізичним підписанням, ви прискорюєте процес погодження та візування та забезпечуєте безперервність процесів.
 


Зниження ризиків порушення безпеки


Оскільки документи більше не надсилаються й не перевозяться в друкованому вигляді, інформація, що міститься в них, менш схильна до ризику втрати.


Економія часу та грошей

Електронні підписи дають змогу заощаджувати час та гроші, необхідні для друку документів, їх транспортування чи пересилання підписувачам, а також повторного сканування для зберігання в електронному вигляді.

Пришвидшили пошук документів в архіві у 5 разів: як усе влаштовано в "Аптека 9-1-1"

Аналітики Konica Minolta за два дні роботи в офісі "Аптека 9-1-1" посекундно визначили, скільки часу витрачають юристи на кожен етап оформлення документів, відтворивши весь їхній робочий процес. З’ясувалося, що марнується аномально багато часу на пошук файлів — 20–30 хв замість 1–2 хв. 

Щоб розв'язати цю проблему, Konica Minolta запропонувала впровадити систему контекстного пошуку по корпоративних документах. Цей інструмент сканує вміст всіх файлів у визначених директоріях — тексти, дані з pdf-файлів й навіть текст на зображеннях — та дозволяє шукати їх за ключовими словами, де б вони не розміщувалися. Для цього юристам достатньо ввести в поле пошуку кілька ключових слів або назву організації-підрядника — такий собі корпоративний Гугл. Середній час пошуку з 20–30 хв скоротився до 1 хв. Тепер працівники можуть оперативно знаходити документи та не витрачати час даремно. 

ПРОЧИТАЙТЕ НАШУ ІСТОРІЮ УСПІХУ

Як підписати документ в електронному вигляді?

Ви можете підписати документ в електронному вигляді одним клацанням миші на комп’ютері або за допомогою мобільного застосунку на планшеті чи смартфоні. Залежно від програмного забезпечення, що використовується для електронного підпису, ви можете підписати кілька документів одночасно. Наприклад, це можна зробити за допомогою програми Konica Minolta Digital Signature Book.

Як перевіряється автентифікація електронних підписів?

Для автентифікації електронних підписів зазвичай використовується протокол PKI. Електронні підписи також зазвичай маркуються часовими мітками, тому якщо документ було змінено після підписання, електронний підпис вважається недійсним.

У яких випадках підписи дійсні?

Електронні підписи є юридично дійсними та мають таку ж юридичну силу, як і їхні письмові еквіваленти, за умови дотримання певних вимог. До них належать:

  • наявність згоди всіх сторін на використання електронних підписів
  • фіксація процедури створення підпису в програмному забезпеченні, використаному для його створення,
  • зберігання електронних підписів та забезпечення їх доступності для точного відтворення.

Рішення для електронного підпису

Що таке електронний підпис (ЕП) та які його типи існують (УЕП, КЕП)

З чого почати впровадження електронного підпису, які він несе переваги, його типи (УЕП, КЕП), та чи обов'язковий для...

Інструменти
09.06.2022
Більше блогів про

Управління інформацією

Шлях до інтелектуального управління інформацією: від ECM до розумних рішень

Чому вашій організації час перейти до інтелектуального управління інформацією (IIM), як це пов’язано з ECM та до чого...

Інструменти
07.09.2022

Все на своєму місці: як оптимізувати керування документами

Майже в кожному українському офісі можна побачити шафи, а то й цілі кімнати для зберігання документів. Згідно з...

Інструменти
09.12.2021

На чому будувати документообіг, коли компромісні рішення пішли за «русскім кораблем»

Сервіси, про які йтиметься нижче, і які, на жаль, переважно обирали для документообігу в компаніях до війни, були...

Інструменти
13.04.2022

Дізнайтеся, як наші рішення можуть допомогти вашому бізнесу